22.5.2022 4:51:38

Epäviralliset tulokset, purjehdittu aika, reitti Päijännepurjehdus

Väliaika: Kärkinen
Tulokset 109 / 109
Sij Num Nimi Purjetunnus Luokka Tyyppi FinR LYS SGV Seura Kippari Purj.aika tasoitettu aika
1. 150 Foilin center Nacra 20 Avoin luokka Nacra 20 0,0000 0,00 HSK Samuli Leisti 02:00:22 --
2. 133 Auvo FIN-10926 Urheiluveneet Over 33 0,0000 1,47 S- HeiPS Lehtinen Jyri 02:03:46 --
Lehtinen Harri, Hillberg Petri, Alitalo Tomi, Halmesuo Jari, Ryymin Mikko, Honkavaara Pekka, Ruusunen Teemu, Tuominen Tuukka, Heinonen Kim, Boman Mikko, Lehtinen Aaro, Ruusunen Teemu
3. 130 Tigru FIN-10738 Urheiluveneet Flying Tiger 10m 0,0000 1,37 Skv JVS Vartiainem Hannu 02:11:31 --
Haimi Paavo, Hokkanen Ville, Ruosteinen Miksu, Luumi Heikki,
4. 137 Pii FIN-11 Avoin luokka E- Scow 0,0000 1,43 --- V-71 Raita Raimo 02:11:48 --
Myrskyranta Ari, Kulmala Mika, Tuuri Jaana
5. 136 Flying By FIN-115 M Avoin luokka Farrier F-31 0,0000 1,42 -- JVS Vanhala Jari 02:14:38 --
Vanhala Aki, Toikkanen Mikko, Pudas Vesa
6. 124 Aleksantra SWE-61 LYS 4 Dehler 38C 0,0000 1,33 SKV TePS Hotakainen Kai 02:14:53 --
Hotakainen Julius, Kämäri Mikko, Suikki Miska, Yrjölä Petri, Hotakainen Irja
7. 120 RoXina FIN-9699 LYS 4 X-332 0,0000 1,24 SV LPS Kallio Teemu 02:16:44 --
Kallio Sami, Nevalainen Mikko, Snickeri Sami, Tsutsunen Santtu
8. 132 Loiskis FIN-2 Urheiluveneet E-Scow 0,0000 1,45 G- TPS Lumme Ilkka 02:17:21 --
Nikulainen Jukka, Koivunen Tuomas, Harka Henri
9. 109 Celavie FIN-8839 LYS 4 Wind 328 0,0000 1,21 SV HeiPS Kanninen Kauko 02:19:05 --
Varmanen Erkki, Kanninen Aulis, Kanninen Anne, Kukkonen Janina, Aho Lassi
10. 119 Lettu III FIN-9980 LYS 4 First 36,7 0,0000 1,28 SGV HVS Lindholm Harri 02:20:48 --
Liisanantti Harri, Vuori Ykä, Lehtinen Kalevi, Tikkinen Kari
11. 131 Patu FIN-289 Urheiluveneet Melges 24 0,0000 1,27 S TaPs Turunen Ville 02:21:26 --
Turunen Eemeli, Harju Joonas, Vaden Tere, Karjalainen Jussi
12. 118 DynaStar FIN-9983 LYS 4 Dynamic-35 0,0000 1,29 SGV JVS Lilja Ilkka 02:21:38 --
Elivuo Kari, Lilja Anssi, Puhalainen Mikko, Puhalainen Noa, Lilja Katri
13. 106 Accelerando FIN-5591 LYS 4 Still 900 0,0000 1,17 SGV JVS Pöyhönen Markku 02:22:17 --
Sallinen Petri, Leino Eero, Kesti Katja, Nurminen Pekko
14. 134 Alice FIN-150 Urheiluveneet Lutra 25 0,0000 1,26 S- SP Juva Ilkka 02:26:32 --
Ritala Markus, Ritala Miika, Idman Johan, Toivonen Tero
15. 117 Lola GBR-6966R LYS 4 X-362 Classic 0,0000 1,26 SGV APS Mäkinen Eerikki 02:27:09 --
Mäkinen Hannu, Mäkinen Ukko-Ville, Hult-Mäkinen Laura, Toivonen Juha, Nisula Ilkka
16. 116 Junnu FIN-11144 LYS 4 J/80 0,0000 1,21 SG HRV Rantanen Jani 02:28:27 --
Rantanen Tea, Rantanen Jenna, Rantanen Moona
17. 138 Melges FIN-670 Urheiluveneet Melges 24 0,0000 1,27 SK HSK Laiho Aki 02:30:13 --
Eloranta Eero, Siren Jukka, Hjelm Aku
18. 111 Kerttu FIN-844 LYS 4 J80 0,0000 1,20 Sk TePS Hinskala Onni 02:30:27 --
Hinskala Juha, Heickell Iivari, Airola Atte, Airola Leevi
19. 107 Slipfree FIN-11819 LYS 4 Dufour 34 LR 0,0000 1,22 SGV JVS Välimäki Harri 02:31:23 --
Hannu Niemelä, Andersson Katarina, Kalle Kasurinen, Janne Pälvimäki, Jarkko Hinkkanen, Arttu Jokinen
20. 110 Tikkunekku FIN-9820 LYS 4 Finngulf 335 Mod 0,0000 1,22 SGV APS Tast Panu 02:31:28 --
Tast Silja, Tast Sofia, Tast Jonatan, Paavilainen Matti, Airola Niiles, Koskinen Tommi
21. 121 Aava FIN-5905 LYS 4 Guyline 3800 0,0000 1,23 SGV TaPs Yli-Rantala Marko 02:31:33 --
Dziadulewicz Paula, Valolahti Matti, Vainio Juha
22. 114 Plan B FIN-10060 LYS 4 Elan 31 0,0000 1,17 SKV APS Sipponen Jalmari 02:31:45 --
Jenkins Daniel, Lohtamo Tomi, Eerolainen Antti
23. 112 Descaro 11707 LYS 4 ILC 30 0,0000 1,27 LPS Selin Jorma 02:32:21 --
Lindroos Pekka, Salonen Jouni, Wirtanen Jan
24. 125 Damaris FIN-7009 LYS 4 Dehler 34 0,0000 1,17 SV HeiPS Laine Esko 02:36:26 --
Laine Petteri, Kettula Jari, Halme Markus, Hämäläinen Harri, Gartman Atte
25. 123 Triton FIN 9938 LYS 4 Dufour 34 Performance 0,0000 1,24 SGV LPS Unelius Mikko 02:37:12 --
Malinen Timo, Malasto Harri, Taxell Kurt, Ristkari Yrjö, from New Zealand Mike
26. 94 Hattiwatti FIN-3464 LYS 3 Inferno 29 0,0000 1,14 SGV JVS Ahola Kalle 02:37:25 --
Hämäläinen Heikki, Niskanen Timo, Leppänen Matti
27. 105 Juusiituu 10931 LYS 4 Finngulf 36 0,0000 1,18 GKVS LPS Sorvali Jukka 02:37:58 --
Uoti Pekka, Sorvali Paula, Knuuttila Jani
28. 101 Shango FIN-8875 LYS 3 X-79 0,0000 1,14 SGK JVS Nurmi Tuomas 02:40:18 --
Nurmi Heikki, Kalo Ilkka, Aalto Otto
29. 122 Melina FIN-11346 LYS 4 Finngulf 331 0,0000 1,24 SGV APS Hiltunen Juha 02:45:42 --
Kelppe Risto, Melanen Kari, Ojanen Asko, Saari Hannu
30. 98 New Deal FIN-6576 LYS 3 Inferno 31 0,0000 1,16 SGV LPS Heikkilä Pasi 02:45:55 --
Mellanen Seppo, Mellanen Markku, Saarela Sami
31. 115 Filao FIN-11887 LYS 4 Beneteau First 35.7 0,0000 1,21 SGV TaPS Rellman Ismo 02:46:34 --
Rellman Johanna, Rellman Roope, Rellman Teemu, Hynninen Juha, Koivistoinen Aku
32. 113 Eiri Kehykset FIN-9871 LYS 4 3/4 ton 0,0000 1,24 SGKV TePS Leppänen Anni 02:47:41 --
Partanen Veera, Uuttu Martti, Aalto Ahti, Saarikko Miia, Miikkulainen Juha
33. 92 Carmencita FIN-4311 LYS 3 Maestro 35 0,0000 1,16 SGV HVS Kalojärvi Juha 02:47:53 --
Sinivaara Mikko, Ruuth Jani, Reinikainen Mika, Autio Jouni, Dufva Kari
34. 95 Skywalker FIN-1629 LYS 3 FinnFlyer31 Cr 0,0000 1,13 SGV HeiPS Skyttä Vesa 02:49:20 --
Ylitalo Sauli, Ojala Petri, Ojala Heli
35. 40 Karoliina FIN-1693 LYS 2 Hydro 0,0000 1,10 SGV HeiPS Ilola Heikki 02:51:26 --
Vesa Kukkonen, Matti Aaltonen, Jukka Hietanen, Essi Ilola, Miia Hietanen, Elisa Saarela
36. 75 Banzay FIN-887 H-vene H-vene 0,0000 1,07 LPS Heikkilä Matias 02:54:16 --
Salo Panu, Virtanen Kimi, Heikkilä Janne
37. 63 Ankanpoika 3 FIN-885 H-vene H-vene 0,0000 1,07 LPS Salonen Jaakko 02:54:31 --
Poikolainen Juha, Eklund Juha,
38. 43 Mareye FIN-8221 LYS 2 Albin Alpha 0,0000 1,10 SGV JVS Lind Jorma 02:54:52 --
Siik Olli, Lind Jukka, Lind Heini
39. 88 Medeia FIN-6599 LYS 3 Artina 29 0,0000 1,12 SGV JVS Mäkelä Ilkka 02:55:21 --
Leskinen Harri, Linjama Urpo, Rihto Kimmo
40. 74 Levikarikko FIN-847 H-vene H 0,0000 1,07 T TPS Rinne Sakari 02:55:47 --
Mäki Veli-Pekka, Kataja Pauli, Lehtonen Aleksi
41. 17 Albertina FIN-1 LYS 4 Avance 36 0,0000 1,17 SV TePS Nikkanen Arto 02:57:12 --
Kronh Thomas, Ahava Pasi, Lehtinen Jukka, Nikkanen Iisa
42. 73 Muru FIN-899 H-vene H-vene 0,0000 1,07 S- LPS Boman Juhani 02:58:51 --
Utter Timo, , Salo Juhani
43. 42 Anni FIN-7518 LYS 2 Maxi Fenix 0,0000 1,08 SGV AKPS Peltokorpi Päiviö 03:00:36 --
Partanen Pekka, Partanen Mikko, Keränen Juho
44. 100 Albertiina FIN-2289 LYS 3 Banner 28 Raser 0,0000 1,14 SGK LPS Mäkelä Eetu 03:00:38 --
Virintie Visa, Virintie Pasi, Virintie Heikki
45. 93 Elina FIN-10938 LYS 3 Dufour 325 0,0000 1,14 SGV JVS Kiiski Ari 03:01:43 --
Kiiski Anna, Kiiski Pirkko, Hyytiä Jukka
46. 60 Stemma FIN-918 H-vene H-vene 0,0000 1,07 S- JVS Koho Mikko 03:01:46 --
Kanninen Antti, Koho Heikki, Paatola Matti
47. 68 Peppi FIN-917 H-vene H-vene 0,0000 1,07 s k HSK Sundbäck Rolf 03:03:03 --
Vappula Risto, Valkonen Pekka
48. 72 Elle FIN-728 H-vene H 0,0000 1,07 - EMK Talvitie Henrikki 03:03:04 --
Talvitie Veikko, Talvitie Elsa
49. 97 Lady Express II FIN-4091 LYS 3 H-323 0,0000 1,13 SGV LPS Yrjölä Mikko 03:03:09 --
Laine Aki, Yrjölä Jukka
50. 66 For Sail FIN-863 H-vene H 0,0000 1,07 SK JVS Karhusaari Vesa 03:06:25 --
Kolttola Jenna, , SuutariJääskö Eeli
51. 47 Burgundy III FIN-15331 Lightning Lightning 0,0000 1,00 TP Pesola Sakari 03:06:34 --
Tolvanen Arttu, Partanen Janiina
52. 57 Porkkana Fin 14179 Lightning Lightning 0,0000 1,00 Marjaniemen purjehtijat Rantanen Mikko 03:06:43 --
Schneider Kalle, Schneider Otto
53. 70 Julia / Autokoulu Juha FIN-907 H-vene H 0,0000 1,07 S,K JVS Winqvist Stefan 03:07:05 --
Ahonen Juhani, Renvall Affe
54. 46 Claudia FIN-960 LYS 2 Jon 30 0,0000 1,09 SGV JVS Aartolahti Antti 03:07:30 --
Aartolahti Eeva, Keinonen Petri, Aartolahti-Tikkanen Susanna, Ala-Mononen Aleksi
55. 71 Shaman FIN-540 H-vene H-vene 0,0000 1,07 JVS Kolomainen Lauri 03:07:45 --
Tykkyläinen Sampo, Weckström Petteri
56. 56 Burgundy IV FIN-15415 Lightning Lightning 0,0000 1,00 TP Risto Pesola 03:09:23 --
Aalto Pyry, Kämäräinen Henri
57. 76 Jias FIN-563 H-vene H-vene 0,0000 1,07 S- HVS Kavén Jorma 03:09:37 --
Kavén Jouni, Halme Pyry, Lahdenne Antti
58. 89 Tiira FIN-3114 LYS 3 Siesta 32 0,0000 1,15 SGV PP-SS Vavuli Timo 03:10:17 --
Päivärinne Panu, Westerlund Toni, Raskinen Kari, Salminen Pasi
59. 99 Isola II FIN-084 LYS 3 Sunwind 30 0,0000 1,14 SGV JVS Nieminen Niko-Mikko 03:12:41 --
Honkanen Tuomo, Tirronen Mika, Partanen Veli-Pekka, Hytönen Tuukka
60. 86 Team Morgan 3465 LYS 3 Inferno 29 0,0000 1,14 SGK LPS Viljanen Panu 03:16:43 --
Wirta Mikko, Pöppönen Tony, Hämäläinen Tuomas
61. 80 Marie FIN-9949 LYS 3 Bavaria 32 0,0000 1,14 SGV JVS Vekkeli Jari 03:18:26 --
Vekkeli Hemmo, Viertola Arvo, Vekkeli Minka, Rowley Albert, Salmenkivi Ari
62. 65 Vaakalintu FIN-182 H-vene H 0,0000 1,07 S TePS Glans Ismo 03:19:08 --
Maja Patric, Järvinen Kari
63. 50 Filia FIN-3290 Finn Express 83 Finn Express 83 0,0000 1,08 SV APS Niemelä Pasi 03:19:09 --
Niemelä Erja, Wahlman Elsa, Niemelä Aleksi, ,
64. 67 Hannibal FIN-64 H-vene H-vene 0,0000 1,07 S, purjenumero 182 TePS Nousiainen Osmo 03:19:11 --
Toukkari Jari, Heinonen Hannu
65. 61 Ofelia FIN-475 H-vene H-vene 0,0000 1,07 APS Erkola Pekka 03:19:13 --
Erkola Pekka, Erkola Jesse, Erkola Janni
66. 16 Manta FIN-651 Retkiluokka Melges 24 0,0000 1,27 SK SSS Mauri Tuominen 03:19:59 --
Salmio Risto, Tuominen Juhani, Meyer-Arnold Rolf
67. 48 Sini FIN-14352 Lightning kevyt 0,0000 1,00 TP Siira Veera 03:20:28 --
Siira Iida, Siira Sanni
68. 64 Sarvipää FIN-208 H-vene H-vene 0,0000 1,07 S HSK Nygård Leif 03:21:07 --
, Nygård Kai, Forsman Vincent
69. 44 Albatross FIN-1364 LYS 2 Targa 96 0,0000 1,10 SGVK TePS Nuutinen Pekka 03:21:16 --
Nuutinen Aarne, Hyvönen Sami, Hyvönen Joni, Laukkanen Jari
70. 12 Amoriina FIN-11391 Retkiluokka Hanse 375 0,0000 1,24 TePS Tommola Hannu 03:22:14 --
Tommola Raija, Saari Miia, Saari Joni
71. 36 Nina-Charlotta II FIN-1465 LYS 1 Finnflyer 27 0,0000 1,05 SG- HeiPS Santala Juha 03:22:24 --
Räisänen Olli, Räisänen Jukka, Räisänen Hannu, Santala Kalle
72. 20 Toutain FIN-1907 LYS 1 Sonata 7 0,0000 1,01 SG TePS Kaitila Ilkka 03:22:35 --
Kaitila Pentti, Mäkipää Veikko
73. 28 Mima 2 L-4611 LYS 1 Ohlson 29 0,0000 1,06 SGV JäPS Raami Jorma 03:23:07 --
Raami Tuomo, Koskinen Lauri
74. 84 Endeavour FIN-3472 LYS 3 Maestro 31C 0,0000 1,13 SGV LPS Nilsson Jesper 03:23:35 --
Nilsson Heli, Nilsson Jenny, Harju Matias, Harju Nina
75. 23 Carusel FIN-6490 LYS 1 First 235 0,0000 1,03 SG JäPS Tyllilä Kari 03:24:08 --
Sanaslahti Tuomo, Sillanpää Jarkko, Sillanpää Arttu
76. 38 Paulina FIN-269 LYS 1 Hai 0,0000 1,03 SK LPS Nikander Pancho 03:24:48 --
Nikander Markus, Nikander Ulf
77. 27 Eulalia FIN-1468 LYS 1 Misil II 0,0000 0,98 SG- APS Haapanen Jaakko 03:25:26 --
Hänninen Lauri, Soininvaara Mikko
78. 41 Regina FIN-579 LYS 2 Botnia 6 0,0000 1,08 SGV JVS Nieminen Jouko 03:25:31 --
Nieminen Jukka, Nieminen Mikko
79. 55 Rox-Mary FIN-144 LYS 2 SK 22 0,0000 1,09 SG- HeiPS Juha Peltonen 03:26:17 --
Turunen Risto, Kalso Seppo
80. 53 Sea Cloud FIN-2585 Finn Express 83 Finn Express 83 0,0000 1,08 SV LPS Anttila Juha 03:26:56 --
Anttila Heikki, Uusitalo Pekka, Mattila Olli
81. 87 Onff L-4390 LYS 3 H-323 0,0000 1,13 SGV APS Rantala Börje 03:26:58 --
Backman Aki, Laakkonen Marko
82. 82 Ensemble L-5901 LYS 3 Artina 33 0,0000 1,15 SGV LPS Yrjölä Esa 03:27:01 --
Yrjölä Ville, Yrjölä Olli-Pekka, Yrjölä Raili, Suhonen Heini
83. 90 Papu FIN-8084 LYS 3 Sunwind 30 0,0000 1,14 SGV HVS Kaijanen Sami 03:27:37 --
Kaijanen Emma, Kaijanen Liina, Kaijanen Marita, Kaijanen Mika
84. 81 Allegria FIN-2442 LYS 3 Maestro 31 RC 0,0000 1,15 SGV JVS Strömmer Juho 03:27:54 --
Wikgren Jan, Vesterinen Anton, Löfbacka Antti, Hämäläinen Rauli,
85. 91 Nautilus FIN-9430 LYS 3 Millenium 311 0,0000 1,13 -GV LPS Koiranen Risto 03:29:24 --
Alaja Pertti, Pöyry Jorma
86. 83 Iltatähti FIN-6157 LYS 3 Elan 31 0,0000 1,14 GV APS Lehtimäki Jukka 03:29:37 --
Hasari Antti, Kylä-Sipilä Marko, Päkkilä Jari
87. 34 Serenel FIN-5703 LYS 1 Albin 78 Cirrus 0,0000 1,04 SGV JäPS Mäkinen Esa 03:31:00 --
Mäkinen Esa, Mäkinen Päivi, Mäkinen Antti-Mikko, Heikkilä Samuel
88. 21 Trinity 324 LYS 1 Najad 34s 0,0000 1,00 GF LPS Makkula Emil 03:31:17 --
Niemi Andreas, Koskinen Veeti, Eskola Pekka, Poikolainen Markus, ,
89. 85 Naos FIN-11292 LYS 3 Beneteau Oceanis 34 0,0000 1,15 SV LPS Kivistö Teemu 03:31:25 --
Kivistö Miikka, Tsutsunen Roope, Makkula Elis, Simola Valtteri, Simola Hugo
90. 30 Fanny FIN-1138 LYS 1 Finn 26 0,0000 1,03 SGV HVS Porkka Antti 03:31:55 --
Hakkarainen Antti, Ihamäki Jukka, Lahikainen Teemu
91. 29 Lilli FIN-9441 LYS 1 Mikro 550 0,0000 0,96 S,K JVS Hintikka Mauri 03:33:46 --
Pohjola Kari, Timonen Matti
92. 32 Tuulipursi L-3423 LYS 1 Finn 26 0,0000 1,04 SV LPS Juhola Kristiina 03:33:48 --
Kotamaa Taina, Hinkkanen Tarja,
93. 69 Redtube FIN-765 H-vene T52899 0,0000 1,07 K, S JVS Aho Kari 03:36:47 --
Honkamäki Olli, Tarvonen Jenna
94. 54 Santa Fe FIN-4075 LYS 2 Targa 101 0,0000 1,09 SGV TePS Laukkanen Juha 03:36:50 --
Laukkanen Miia, Itkonen Ville, Ahonen Pertti, Peltonen Pertti, Rautio Jarmo
95. 52 Rosita 42 Finn Express 83 Finn Express 83 0,0000 1,08 SGV PPPS Kuorikoski Joonas 03:38:19 --
Sainio Samuli, Peuranheimo Peik, Rytkönen Lauri, Kamaja Markus
96. 126 Aliida 11363 Retkiluokka Jeanneau 33 i 0,0000 1,17 SGV TePS Junttila Hannu 03:39:35 --
Haukilahti Kristiina, Junttila Janne, Laurila Mari
97. 49 Merengue FIN-3170 Finn Express 83 Finn Express 83 0,0000 1,08 SGV APS Koponen Jarmo 03:40:23 --
Markkanen Aatu, Leimio Jussi, Karjalainen Markus
98. 25 Beaulieu FIN-4486 LYS 1 Avance 245 0,0000 1,02 S G K JVS Renlund Markku 03:40:39 --
Söderblom Raimo, Siekkinen Keijo
99. 13 Tango L-2093 Retkiluokka Maxi84 0,0000 0,00 GV TePS Seppälä Kari 03:41:22 --
Vinblad Marko, Kostiainen Olli, Seppälä Helena
100. 37 Telkkä L-1446 LYS 1 Finn 26 0,0000 1,03 SGF PP-SS Jani Heino 03:44:09 --
Gale Henri, Sutinen Timo, Heino Jani, Nivala Iisakki, Argillander Janne
101. 33 Anina FIN-11797 LYS 1 Microtross 0,0000 0,99 SGK LäVe Linkopuu Tom 03:44:38 --
Karppinen Kimmo, Linkopuu Elina
102. 15 Auriga FIN-9304 Retkiluokka Jeanneau 36,2 0,0000 0,00 GV JVS Lahti Juha 03:47:13 --
Kiviniemi Ulla, Kiviniemi Mari
103. 31 Kaija FIN-4254 LYS 1 Finnflyer 27 0,0000 1,04 SV PP-SS Kiviluoto Liisa 03:47:39 --
Lähde Annika, , Voutilainen Mikko, Mattila Tiina, Karjalainen Noora
104. 22 Matilda II FIN-826 LYS 1 Shipman 28 0,0000 1,04 GV RauV Suviola Teuvo 03:48:33 --
Suviola Irmeli, Suviola Juha, Suviola Anton
105. 45 Aquarius L-2135 LYS 2 Targa 101 0,0000 1,09 SGV LPS Seesvaara Pentti 03:49:57 --
Hannola Esa, Parikka Arto, Knuuttila Iska, Hannola Eetu
106. 10 Marie FIN-5718 Retkiluokka Jeanneau Eolia 25 0,0000 0,00 GV LPS Petlin Jarmo 03:52:38 --
Petlin Tuomas, Paavilainen Arto, Rämö Ari
107. 26 Marita FIN-253 LYS 1 Hai 0,0000 1,03 SGK LPS Kuokkanen Eero 03:57:52 --
Lauttamus Riitta, Mäkelä Marketta
108. 11 Spica FIN-8684 Retkiluokka Jeanneau Eolia 25 0,0000 1,01 GF keurusselän pursiseura Kippilä Tero 03:59:57 --
Perttula Jukka, Kinnunen Risto, Kallio Jussi
109. 51 Bertta FIN-2131 Finn Express 83 Finn Express 83 0,0000 1,08 SGV JVS Niemi Reijo 04:01:41 --
Hintsa Kaapro, Niemi Esa, Hintsa Jari